Районная научно-практическая конференция, посвященная Году Малой Родины (фотоотчет)

30 ноября 2019 г. в Осиповичском районном историко-краеведческий музее прошла научно-практическая конференция «ГОДУ МАЛОЙ РОДИНЫ ПОСВЯЩАЕТСЯ».
Участников приветствовал заместитель начальника отдела идеологической работы, культуры и по делам молодежи, заведующий сектором идеологической работы Артем Гульков.
На конференции выступили:
1. Цыганок Неонила Львовна, краевед, учитель истории СШ №2 г. Осиповичи.
Тема доклада: «Хранители памяти».
2. Дабравольская Людміла, краязнаўца, настаўніца гісторыі. Цэнтр турызму, краязнаўства і экскурсій дзяцей і моладзі г. Бабруйска.
Тэма даклада: «Агульныя старонкі ў гісторыі суседзяў».
3. Шпак Валентин Леонтьевич, краевед, поисковик.
Тема доклада: «Краевед Владимир Зорин: чекист, чиновник, человек».
4. Обмоин Юрий Михайлович, член ОО «Могилёвский ОИППК «ВИККРУ», краевед.
Тема доклада: «Иоанн Курчевский».
5. Степанов Юрий Александрович, член ОО «Могилёвский ОИППК «ВИККРУ», краевед и учащиеся ГУО «Лапичская средняя школа».
Тема доклада: «Неизвестный герой Советского Союза Аверьянов А.С.».
6. Антон Астаповіч, старшыня Рэспубліканскага савета Беларускага добраахвотнага таварыства аховы помнікаў гісторыі і культуры.
Тэма даклада: «Чыгунка Верайцы–Градзянка, як частка інфраструктуры маёнткаў Завішаў у межах сучаснага Асіповіцкага раёна».
7. Молчан Андрэй Васільевіч, краязнаўца, настаўнік гісторыі Лапіцкай СШ.
Тэма даклада: «Паселішча Лочын – шлях праз стагоддзі».
8. Сакава Ніна Леанідаўна, краязнаўца, настаўніца беларуская мовы і літаратуры.
Тэма даклада: «Валадары Свіслачы, памешчыкі Незабытоўскія».
9. Аляксей Друпаў, вядучы навуковы супрацоўнік Беларускага дзяржаўнага музея народнай архітэктуры і побыту.
Тэма даклада: «Традыцыйнае адзенне Асіповіцкага раёна ў зборах Беларускага дзяржаўнага музея народнай архітэктуры і побыту».
10. Клеванец Юрий Васильевич, краевед.
Тема доклада: «Кресты-энколпионы в Осиповичском районе».